Architkit to konkurs promujący ciekawe rozwiązania architektoniczne, jednocześnie piętnujący te mniej udane. Po ośmiu latach od pierwszej edycji powróciliśmy z II edycją: Architkit 2019!

Architektura i budynki starzeją się dużo wolniej. Sam proces powstawania nowych obiektów jest żmudny i czasochłonny, dlatego chcieliśmy, by inwestorzy mieli wystarczającą ilość czasu na wzniesienie swoich nowych budynków, które mogłyby zostać nominowane w naszym konkursie. Chcieliśmy również dać trochę czasu właścicielom najgorszej architektury na zastanowienie się, czy aby nie warto zainwestować w renowację swojego mienia.

Po ośmiu latach wróciliśmy z drugą edycją naszego konkursu Architkit! Idea konkursu pozostała niezmienna: promowanie ciekawych i intrygujących rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, które można spotkać w naszym mieście oraz ożywienie dyskusji o tym, w jaki sposób rozwijana jest przestrzeń w mieście.

Nominowane obiekty w kategorii Hit 🙂

Nominowane obiekty w kategorii Kit 🙁

Przebieg i zasady konkursu

Zasady konkursu przedstawiały się następująco:

10.03 - 24.03.2019 - W tych dniach oczekiwaliśmy na zgłoszenia internautów w konkursie. Każdy mógł zgłosić kandydaturę na hit oraz na kit architektoniczny za pośrednictwem naszej strony i formularza.

28.03 - 04.04.2019 - Internetowe głosowanie na najlepszą i najgorszą architekturę w Rybniku. W tym samym czasie obradowało również nasze jury, które wyłoniło swoich faworytów.

08.04.2019 - Finał konkursu i ogłoszenie wyników.

Jurorzy II edycji konkursu

 • Maria Budny-Malczewska

  Rybnicka artystka, jurorka pierwszej edycji konkursu, laureatka nagrody Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2016. Ukończyła PWSP we Wrocławiu na Wydziale Projektowania Architektury Wnętrz. Dyplom w pracowni prof. Władysława Wińcze, a tajniki malarstwa poznawała w pracowni prof. Józefa Hałasa. Zrealizowała wiele wystaw w Polsce i za granicą. Prowadzi kursy przygotowawcze dla młodzieży na studia artystyczne i architektoniczne.

 • Marcin Zbigniew Wojciech

  Rybniczanin, człowiek trojga imion, z czego jedno jest nazwiskiem. Stand-up’er, aktor, kabareciarz. Występuje na scenie od 12 lat, a od 2 lat nie był u fryzjera. Pracował w RMF FM. Występował w TVP2, Comedy Central oraz na Top Trendy (Polsat).

 • Łukasz Kohut

  Ślązak, działacz społeczny, były emigrant, fotograf, politolog, przedsiębiorca. Obecnie tworzy struktury ugrupowania "Wiosna" - Roberta Biedronia na Śląsku.

 • Adam Drewniok 

  Muzyk, basista zespołu Carrantuohill. Były pracownik Wydziału Architektury Rybnickiego magistratu. Rybniczanin, mieszkaniec dzielnicy Maroko-Nowiny.

 • Jan Grzonka

  Juror pierwszej edycji konkursu. Podobnie jak 8 lat temu, dziś nadal jest właścicielem kultowej księgarni Orbita. Człowiek Roku portalu Rybnik.com.pl w roku 2010.

 • Łukasz Pomykoł

  Juror pierwszej edycji konkursu. Członek Zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich oddziału katowickiego. Rybniczanin.

 • Dariusz Laska 

  Był jurorem pierwszej edycji konkursu. 8 lat temu pracował w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach w Dziale Edukacji, Doradztwa i Funduszy Europejskich oraz był Radnym Miasta Rybnika. Dziś pełni obowiązki Zastępcy Kanclerza ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Wyniki konkursu Architkit 2019

W tej edycji konkursu w głosowaniu internautów na hit zwyciężyła siedziba Alan Systems przy ul. Obwiedniej Południowej, pokonując bulwary nad Nacyną oraz budynek mieszkaniowy przy ul. Różańskiego. Największym kitem wybrano rondo na ul. Żorskiej z rzeźbą „Ulotność”. Drugie miejsce w tej kategorii przypadło również inwestycji miejskiej: parkingowi przy ul. Hallera. Na podium znalazła się również sławna, niszczejąca kamienica przy ul. Raciborskiej. W głosowaniu oddano łącznie ponad 1500 głosów.

Oprócz internautów swoje hity i kity wybierali również członkowie jury – przedstawiciele mieszkańców, wśród których znaleźli się m.in. Maria Budny-Malczewska, Adam Drewniok, Jan Grzonka, Łukasz Pomykoł, Dariusz Laska, Łukasz Kohut oraz Marcin Zbigniew Wojciech.

Decyzją jury największym hitem naszej lokalnej architektury zostały bulwary nad Nacyną. Jurorzy komentując swój wybór podkreślali, że bulwary żyją i służą wszystkim mieszkańcom Rybnika. Ruch, jaki panuje tam w dni wolne od smogu świadczy o szerokiej adaptacji tego rodzaju zagospodarowania terenu. Realizacja jest również pierwszym krokiem do wzmocnienia aktywności mieszkańców.

Z kolei przykładem najgorszej architektury, a zarazem kitem został uznany budynek biurowy przy ul. Raciborskiej. Tutaj jurorzy zwrócili uwagę na brak spójności z otaczającymi budynkami, a zrobienie z praktycznie całej jego powierzchni elewacji przestrzeni reklamowej na pewno mu nie służy.

- Analizując wyniki głosowania internautów oraz pojawiające się komentarze nietrudno zauważyć głosy krytyki w stosunku do parkingu wielopoziomowego przy ul. Hallera. Inwestycja miejska za niemal 20 mln zł, która nie jest nawet w 20% wykorzystana, dominuje nad miejskim krajobrazem i która stoi w sprzeczności z planem zrównoważonej mobilności miejskiej po prostu musiała uzyskać w konkursie dużą ilość głosów. Z kolei rondo przy ul. Żorskiej z rzeźbą „Ulotność” od lat przewijała się w komentarzach jako obiekt drwin i żartów. Nieszczęsne szczupaki, które znajdowały się również na rondzie przy ul. Żorskiej zostały już przeniesione na Pniowiec. Pozostaje mieć nadzieję, że podobny los spotka „Ulotność” i trafi ona docelowo w miejsce, w którym zdecydowanie bardziej będzie pasowała do otaczającego ją krajobrazu – mówił nasz prezes, Mariusz Maroszek.

- Cieszy natomiast fakt, że bulwary nad Nacyną uzyskały w głosowaniu drugą lokatę oraz zwyciężyły w głosowaniu jury. To zdecydowanie trafiona inwestycja, która przekształciła zaniedbane dotychczas tereny wzdłuż rzeki w tętniący życiem fragment miasta. Ta inwestycja miejska idealnie wstrzeliła się w potrzeby mieszkańców i to jest niewątpliwie jej ogromny atut. Należy docenić również wysokie noty inwestycji przeprowadzonych przez lokalnych przedsiębiorców, w szczególności siedzibę Alan Systems (zwycięzcę konkursu), budynek mieszkaniowy przy ul. Różańskiego (prosty, skandynawski styl), czy wyremontowany biurowiec K1, któremu należy się specjalne wyróżnienie za przemianę, która nastąpiła od ostatnich 8 lat.

Serdecznie dziękujemy wszystkim internautom, członkom jury oraz patronom medialnym za wsparcie naszego konkursu. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa przyczyni się chociaż w niewielkim stopniu do poprawy otaczającej nas rzeczywistości. To mieszkańcy powinni kreować swoje miasto i dawać sygnał władzom poprzez oddolne działania, w którym kierunku miasto powinno się rozwijać i podążać.

Patroni medialni